<

Mierīgs ceļojums ar labajām baktērijām: lai Jūsu zarnas vienmēr būtu laimīgas

Ceļotāju caureja ir viena no izplatītākajām gremošanas problēmām ceļošanas laikā. Saņemiet ieteikumus, kā sagatavot savu gremošanas sistēmu, un uzziniet, kādēļ jāatceras par labajām baktērijām

Mierīgs ceļojums ar labajām baktērijām: lai Jūsu zarnas vienmēr būtu laimīgas

Tuvojas ceļojumu sezona, un, lai arī tam būtu jābūt vienam no patīkamākajiem gada periodiem, to bieži pavada stress un reizēm pat gremošanas problēmas. Ceļotāju caureja ir viena no izplatītākajām gremošanas problēmām ceļošanas laikā. Par laimi, ievērojot dažus ieteikumus, varat šim ceļošanas aspektam sagatavoties laikus. Apskatīsim tos tuvāk.

 

Noderīgi iekšējie mikroorganismi

Iekams iedziļināmies konkrētos ieteikumos, noder izprast Jūsu kuņģa un zarnu traktā esošo baktēriju un citu mikroorganismu lomu.

Lai vienmērīgi darbotos, mūsu organismam vajadzīga palīdzība, ko tas saņem no triljoniem mikroorganismu. Daži no šiem mikroorganismiem dzīvo uz ādas, bet vairums organisma iekšpusē, un galvenā daļa atrodas Jūsu zarnās. Tur tie veido zarnu mikrobiotu. Vesela cilvēka zarnu mikrobiota sastāv no labiem un sliktiem mikroorganismiem, kas visi mierīgi sadzīvo. Šādu stāvokli mēs saucam par zarnu mikrobiotas līdzsvaru.

Zarnu mikrobiotai ir nozīme ne vien gremošanā, bet arī vispārējā veselībā un imūnsistēmas funkcionēšanā. Tādēļ vajadzīgs zarnu līdzsvars.

Diemžēl zarnu mikrobiotas līdzsvaru viegli izjauc stress, konkrētas diētas, antibiotikas vai infekciju slimības, kas aptur mikroorganismu sugu normālu mijiedarbību.

 

Vīrusi ceļā

Ceļojot mēs saskaramies ar daudzām kaitīgām baktērijām un vīrusiem. Jo tālāk no mājām dodamies, jo mazāk esam raduši pie sastaptajiem patogēniem. Šīs satiktās nepazīstamās baktērijas var izraisīt vēdera diskomfortu vai biedējošo ceļotāju caureju.

Ceļotāju caureja var sākties pēkšņi ceļojuma laikā vai pēc tā, un simptomi parasti sākas un pāriet paši no sevis 2 vai 3 dienu laikā. Simptomi var ietvert vēdergraizes, vēdera uzpūšanos, nelabumu, nogurumu, ēstgribas zudumu, vemšanu, drudzi un atūdeņošanos. Tādēļ galvenais ir svarīgi uzņemt šķidrumu. Var palīdzēt iekšķīgās rehidratācijas šķīdums. Kad esat gatavs/-a atkal uzņemt cieto barību, sāciet ar saudzīgiem ogļhidrātiem ar augstu šķiedrvielu saturu.

Tagad aplūkosim ieteikumus, kā palīdzēt gremošanas sistēmai pirms un pēc ceļojuma.

 

Izcepiet, nomizojiet, izvāriet vai atturieties!

Varbūt esat dzirdējis/-usi par šādiem piesardzības pasākumiem un tiem ir pamatojums. Tos viegli iegaumēt un tie ir iedarbīgi. Ar šo teikumu domāts:

  • pirms kaut ko ēdat, obligāti to pienācīgi termiski apstrādājiet. Tas īpaši attiecas uz gaļu, zivīm, jebkādām jūras veltēm, olām un pat dārzeņiem.
  • Izvēlieties augļus, kurus varat nomizot saviem spēkiem, piemēram, banānus, apelsīnus, mango un citus.
  • Zobus tīriet ar vārītu ūdeni vai, vēl labāk, pudelē fasētu ūdeni.
  • Vai vienkārši atturieties, kas ir skaidrāk par skaidru.

Kaut arī šie vienkāršie soļi attiecas uz būtiskākajiem punktiem, iesakām tos nedaudz izvērst:

  • papildiniet mazuļa zarnu mikrobiotu ar vērtīgajām "Lactobacillus reuteri Protectis” baktērijām  jeb baktēriju varonīgo celmu, kas atrodams mazuļiem paredzētajos BioGaia Protectis  Baby pilienos.
  • Izvairieties no ledus kubiņu pievienošanas dzērieniem. Tas nav jāņem vērā tikai tad, ja droši zināt, ka tie nav sasaldēti no krāna ūdens. Turklāt ledus kubiņi tropiskā temperatūrā strauji izkūst, tāpēc vērojiet savu bārmeni.
  • Dzeriet tikai hermētiski pudelē fasētu ūdeni un pudelēs vai bundžās fasētus dzērienus. Atveriet to pats/-i un klausieties, vai atskanēs raksturīgais paukšķis.
  • Regulāri mazgājiet rokas un, ja nepieciešams, izmantojiet uz spirta bāzes ražotu roku dezinfekcijas līdzekli.
  • Centieties nenorīt dušas ūdeni.

Papildus ielāgojiet — jo spēcīgāka zarnu mikrobiota pirms brīvdienām, jo labāk. Pienācīgi sargājiet to un vismaz divas nedēļas iepriekš sāciet ik dienu dot mazulim "BioGaia Protectis” produktu.

Laimīgu ceļu!

Pirkt Online

Pirkt Online

Pirkt Biogaia produktus Online

We use cookies to make your experience of our website better.
Using this website means you are OK with this. Find out more.
OK