Divu sistēmu cieša sadarbība

Mūsu imūnsistēma ir viena no vissarežģītākajām mūsu ķermeņa sistēmām, kuras specialitāte ir aizsardzība. To var iedalīt divos aizsardzības mehānismos, kas sadarbojas un ir dažādos veidos savstarpēji saistīti.

Nespecifiskā imūnsistēma necīnās ar specifiskiem mikroorganismiem, un tai nav imūnatmiņas. Tā vietā tā vairāk darbojas kā vispārēja aizsargsistēma. Turpretī specifiskā imūnsistēma attīstās pakāpeniski, laika gaitā saglabājot tā sauktajā “imūnatmiņā” savas zināšanas par specifiskiem mikrobiem.

Nespecifiskā imūnsistēma: ātra un aptveroša

Mēs piedzimstam ar neskartu imūnsistēmu, tā saukto nespecifisko imūnsistēmu, kas zināma arī kā iedzimtā imūnsistēma. Tā nepārtraukti aizsargā mūs no daudzveidīgiem vides mikroorganismiem, ar kuriem sastopamies katru dienu.

Visa šī sistēma veido pirmo aizsardzības līniju. Tā sastāv no barjerām, piemēram, ādas un gļotādām, un pirmajām reaģētājšūnām, piemēram, dabiskajām galētājšūnām, kas ātri un neiedziļinoties atrod un iznīcina svešās šūnas. Nespecifiskajai imūnsistēmai nav imūnatmiņas, tāpēc tā sniedz vispārēju aizsardzību.

Specifiskā imūnsistēma: adaptīvā un mērķtiecīgā

Mums ir arī aizsargsistēma, kas tiek attīstīta pakāpeniski, gadiem ilgi, kad ķermenis tiek pakļauts dažādiem ārējiem mikroorganismiem, un mācās tikt ar tiem galā. Tā ir specifiskā imūnsistēma, tā sauktā iegūtā imunitāte.

Līdzētājšūnas, kas ir T šūnu veids, un citotoksiskās T šūnas veido šūnu armiju, kas ir apmācītas vērsties pret specifiskiem mikrobiem, balstoties uz saglabāto informāciju tā sauktajā “imūnatmiņā”. Šī informācijas uzkrāšana turpināsies visu mūsu dzīvi. Nevēlama notikuma gadījumā tiek ierosināta imūnsistēmas atbildes reakcija – sūtot šīs imūnsistēmas šūnas cīņā pret iebrucēju.

No news available.
We use cookies to make your experience of our website better.
Using this website means you are OK with this. Find out more.
OK