Visu dienu, katru dienu

Neatkarīgi no tā, vai strādājam, nodarbojamies ar sportu vai, sēžot uz dīvāna, skatāmies TV, mūsu imūnsistēma strādā, lai mūs aizsargātu 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā.

Mūsu ķermeņi tiek regulāri pakļauti ārējo faktoru ietekmei. Lai aizsargātos, ķermenis izmanto izsmalcinātu un kompleksu aizsargmehānismu sistēmu, ko pazīstam kā imūnsistēmu. Visā ķermenī ir vairāki šo tīklu veidojoši aizsargcentri. Lielākie no tiem atrodas kuņģa-zarnu traktā, kas ir kuņģa-zarnu trakta mikrobiotas mājvieta, un veido 80 % no visas imūnsistēmas.

Cilvēka imūnsistēma

Ja ķermeņa aizsargsistēma darbojas pareizi, mūsu ķermenis ir izturīgāks pret nevēlamiem apstākļiem un ārējiem faktoriem. BioGaia Lactobacillus reuteri produkti papildina pienskābo baktēriju daudzumu, lai saglabātu normālu kuņģa-zarnu trakta mikrobiomu, savukārt papildu D vitamīna deva veicina pareizu imūnsistēmas darbību.

X

Deguna un rīkles gļotāda

Ārējie mikroorganismi var iekļūt organismā kopā ar mūsu ieelpoto gaisu. Līdz ar to degunam un rīklei ir sava aizsargbarjera – gļotāda. Degunā tā ir pārklāta ar skropstiņām: sīkiem matiņiem līdzīgiem veidojumiem, kas, pārvietojoties uz priekšu un atpakaļ, ātri izvada svešās daļiņas no elpceļiem. Turklāt gļotādā ir specifiskas šūnas, kas iznīcina iebrucējus un stimulē specifisku imūnsistēmas reakciju.

X

Mandeles

Ja iebrucēji ķermenī iekļūst pa muti, neatkarīgi no tā, vai ieelpojot vai norijot, tie vispirms sastopas ar imūnsistēmas durvju sargiem – mandelēm. Uz mandeļu virsmas ir vairāki iedobumi, kuros var uzkrāties pārtikas atliekas un ārējie mikroorganismi. Tie iestiepjas dziļākajos limfātiskajos audos, kur ar iebrucējiem tiek galā limfocīti (balto asinsķermenīšu veids), un tad informācija par nelūgto viesu struktūru tiek uzglabāta imūnatmiņā.

X

Limfātiskā sistēma

Limfvados esošie mezgliem līdzīgie sabiezinājumi funkcionē kā filtri, kā arī satur dažādas aizsargšūnas. Tieši šeit baltie asinsķermenīši saskaras ar iebrucējiem, nobriest par spēcīgām aizsargšūnām un vairojas.

X

Aizkrūtes dziedzeris

Aizkrūtes dziedzeri var raksturot kā ķermeņa miesassargu skolu, un bērnībā tas ir īpaši aktīvs. Te tiek apmācītas tā sauktās T šūnas, un tām ir nozīmīga loma organisma aizsardzībā pret specifiskiem mikroorganismiem. Tās iemācās atšķirt paša ķermeņa struktūras no svešām, lai nepieļautu imūnsistēmas uzbrukumus savām šūnām.

X

Āda

Āda ir mūsu ķermeņa ārējā aizsargkārta. Nebojāta āda ir nepārvarama barjera lielākajai daļai ārējo mikroorganismu. Līdzīgi kā zarnās, arī veselīga ādas flora kavē kaitīgu mikrobu augšanu. Turklāt epidermā ir daudzas tā sauktās Langerhansa šūnas, kuras tos var absorbēt un iznīcināt. Arī tās, nokļūstot saskarē ar kaut ko potenciāli kaitīgu, strauji ierosina specifisku imūnreakciju.

X

Liesa

Liesa ir dūres lieluma orgāns ar labu asinsapgādi, kas atrodas aiz diafragmas, vēderdobuma augšdaļā pa kreisi. Tā ir imūnsistēmas daļa, kas darbojas kā primāro aizsargšūnu uzglabāšanas centrs. Šeit nobriest arī fagocīti un limfocīti, kas ir balto asinsķermenīšu apakšgrupa.

Ja ķermenī tiek izsludināta trauksme, limfocīti ar limfu izplūst no liesas, lai uzreiz stātos pretim iebrucējiem.

X

Kuņģa-zarnu trakts

Kuņģa-zarnu trakts, kur atrodas 80 % imūnsistēmas šūnu, tiek uzskatīts par imūnsistēmas centru. Šīs imūnsistēmas šūnas visu laiku dalās informācijā ar zarnu baktērijām, nodrošinot nepārtrauktu imūnsistēmas treniņu. Arī tievajā zarnā ir limfmezglu sakopojumi, tā sauktās Peijera plātnītes, kurās veidojas lielākā daļa antivielu.

X

Urīnpūšļa un dzimumorgānu gļotāda

Iebrucēji var iekļūt arī caur urīnpūšļa un dzimumorgānu gļotādu. Tāpat kā ādā, arī šajās gļotādās ir daudz imūnsistēmas šūnu, kuras stimulē specifisku imūnreakciju, lai aizsargātu visu organismu.

X

Kaulu smadzenes

Daži kaulu smadzenes sauc par mūsu imūnsistēmas šūnu dzimšanas vietu. Tā ir vieta, kur atrodas cilmes šūnas, no kurām tiek veidotas visas asins šūnas, ieskaitot baltos asinsķermenīšus. Šeit vairākos posmos tiek radītas dažādas imūnsistēmas šūnas, tādas kā makrofāgi, tuklās šūnas, granulocīti, dabiskās galētājšūnas un T un B limfocīti.

Tests – Cik labi pazīstat savu imūnsistēmu?

Jūsu imūnsistēma sargā Jūsu ķermeni bez pārtraukuma. Bet cik daudz Jūs zināt par šo komplekso sistēmu? Lūdzu, neuztveriet to kā pašu par sevi saprotamu! Tā vietā izpildiet BioGaia imūnsistēmas testu!

No news available.
We use cookies to make your experience of our website better.
Using this website means you are OK with this. Find out more.
OK